Αεροπορική εκδρομή Καθαρά Δευτέρα & 25η Μαρτίου σε Ολλανδία - Βέλγιο
Συνάντηση στο αεροδρόμιο της Αθήνας και πτήση για Βρυξέλλες. Άφιξη στις Βρυξέλλες. Πρώτες πληροφορίες αναγνώρισης του προορισμού μας καθοδόν για το Άμστερνταμ. Στη διαδρομή μας διασχίζοντας την Ολλανδική ενδοχώρα θα επισκεφθούμε τις μεγάλες Ολλανδικές πόλεις Ρότερνταμ και Χάγη όπως και την ιστορική μεσαιωνική πόλη του Ντέλφτ. Φθάνοντας στην πρωτεύουσά της Ολλανδίας μεταφορά και τακτοποίηση στο ξενοδοχείο NH AMSTERDAM RAI 4* ή παρόμοιο. Διανυκτέρευση.
Πανοραμική περιήγηση στην πόλη του Άμστερνταμ. Μια πόλη με εντελώς διαφορετική αστική καθημερινότητα όπου τα μοναδικά κανάλια τα παλιά αρχοντικά και η πολυπολιτισμικότητα των κατοίκων της την καθιστούν ως μια από τις πιο γοητευτικές μητροπόλεις της Ευρώπης. Στη διαδρομή μας η υπέροχη και γεμάτη πράσινο ζώνη κατά μήκος του ποταμού Άμστελ με έναν από τους πιο όμορφους ανεμόμυλους της περιοχής, το εντυπωσιακό γήπεδο Arena, έδρα της τοπικής ομάδας Ajax, ο "πλωτός" κεντρικός Σιδηροδρομικός Σταθμός, το λιμάνι του Άμστερνταμ, κ.ά. Στη συνέχεια επισκεπτόμαστε τον κήπο της Ευρώπης, το πάρκο λουλουδιών Keukenhof μια πανδαισία χρωμάτων και αρωμάτων (ανοιχτό μόνο 2 μήνες τον χρόνο) ένας από τους πιο εντυπωσιακούς πολύχρωμους ανοιξιάτικους προορισμούς στην Ολλανδία και χωρίς αμφιβολία στον κόσμο (η είσοδος περιλαμβάνεται). Συνεχίζουμε διασχίζοντας το κλασικό τοπίο της Ολλανδικής εξοχής με κατεύθυνση το ψαροχώρι στο Βόλενταμ. Φθάνοντας ο περίπατος μας στην προκυμαία δίπλα στα πολύχρωμα καταστήματα λαϊκής τέχνης θα μας αποκαλύψει όλα τα σημεία εκείνα, απ΄ όπου τα παλαιά χρόνια μεταφόρτωναν τα τοπικά προϊόντα, ψάρια, γάλα και τυρί για τις αγορές του Άμστερνταμ. Η εμπειρία για τη ζωή στην Ολλανδική ύπαιθρο ολοκληρώνεται επισκεπτόμενοι μια τοπική φάρμα τυριών, όπου "η μικρή Ολλανδέζα" ντυμένη με την παραδοσιακή φορεσιά, θα μας παρουσιάσει τον τρόπο παρασκευής των πασίγνωστων τυριών. Διανυκτέρευση.
Σημείωση: Το Πάρκο Κeukenhof ανοίγει στις 21/3
Πρωϊνό. Συνάντηση στη ρεσεψιόν και αναχώρηση με τις αποσκευές μας. Σήμερα κατευθυνόμαστε στο Βασίλειο του Βελγίου και επισκεπτόμαστε τη μεσαιωνική πόλη της Μπρυζ. Μια πόλη μοναδικό στολίδι μεσαιωνικής αρχιτεκτονικής, όπου ο χρόνος δείχνει να έχει σταματήσει στον Μεσαίωνα! Οι παλιοί υδάτινοι οδοί με τα παραδοσιακά κτίσματα και τις χαμηλές γέφυρες μαρτυρούν το έντονο παρελθόν της, ζωντανεύοντας στα ματιά μας μεσαιωνικές εικόνες από τότε που η πόλη υπήρξε το πλουσιότερο εμπορικό λιμάνι του κόσμου. Συνεχίζουμε στην πρωτεύουσα του Βελγίου και της Ευρωπαϊκής Ένωσης, Βρυξέλλες. Μια πόλη με ένδοξο παρελθόν στην οποία σήμερα εδώ χτυπά η καρδιά της Ευρώπης! Διασχίζοντας το πολυσύχναστο κέντρο της θα ανακαλύψουμε τη μαγεία που την περιβάλλει θαυμάζοντας ιστορικά μνημεία και όμορφες πλατείες, εντυπωσιακά κτίρια, πλακόστρωτες γειτονιές μαζί με τις σύγχρονες κατασκευές που φιλοξενούν τα Ευρωπαϊκά θεσμικά όργανα. Στην πεζή μας βόλτα στην κεντρική πλατεία Grand Place θα διασχίσουμε τα πλακόστρωτα σοκάκια με τα αριστοκρατικά μπιστρό και θα θαυμάσουμε το κομψό Δημαρχείο που με τα πανέμορφα και έντονα διακοσμημένα κτίρια των συντεχνιών προσδίδουν μια πρωτόγνωρη αύρα στην περιοχή, χαρακτηρίζοντας την ως μια από τις Ομορφότερες Πλατείες Παγκοσμίως! Μεταφορά και τακτοποίηση στο ξενοδοχείο NH EU BERLAYMONT 4* ή παρόμοιο. Διανυκτέρευση.
Πρωινό και ελεύθερη μέρα στη διάθεση σας. Διαφορετικά μπορείτε να ακολουθήσετε την προαιρετική εκδρομή μας στην Γάνδη και Λιλ (έξοδα ατομικά). Γάνδη, μια ιστορική πόλη που κατά τον μεσαίωνα υπήρξε σπουδαίο εμπορικό λιμάνι και σήμερα είναι μια από τις μεγαλύτερες και πιο ζωντανές πόλεις του Βελγίου. Στο ιστορικό της κέντρο δίπλα στο παλιό λιμάνι της δεσπόζουν τα τρία μεσαιωνικά ορόσημα το επιβλητικό Διοικητήριο, ο ναός του Αγίου Νικολάου και ο γοτθικός Καθεδρικός ναός του Αγίου Βονιφάτη/Saint Bavo. Λιλ (Lille), πρωτεύουσά της Γαλλικής Φλάνδρας και τέταρτη μεγαλύτερη μητροπολιτική περιοχή της Γαλλίας μετά το Παρίσι, τη Λυών και τη Μασσαλία. Διπλά στον ποταμό Deule και κοντά στα σύνορα με το Βέλγιο, μια πόλη με τόσο πλούσια ιστορία και αναμφισβήτητη ομορφιά που δεν είναι τυχαίο το προσωνύμιο της ως 'Παρίσι του Βορρά'. Περπατώντας στα πλακόστρωτα σοκάκια, θα φθάσουμε στην πλατεία Général Charles-de-Gaulle, που φέρει το όνομα του Γάλλου προέδρου Σαρλ ντε Γκωλ (1890-1970). Τα χρωματιστά σπιτάκια και τα εντυπωσιακά κτίρια όπως το νεοκλασικό κτίριο της Όπερας προσδίδουν την χαρακτηριστική γαλλική αρχιτεκτονική πινελιά. (κόστος εκδρομής 90€). Διανυκτέρευση Βρυξέλλες.
Πρωινή αναχώρηση για το καταπράσινο πάρκο Χέιζελ (Ηeysel) με το ομώνυμο θρυλικό στάδιο, τη Mini - Europe, το βασιλικό παλάτι, την Κινέζικη παγόδα και το Γιαπωνέζικο πύργο. Εδώ θα φωτογραφήσουμε και την ύψους 103 μέτρων πρωτότυπη αρχιτεκτονική κατασκευή 'Atomium' που κοσμεί το πάρκο των εκθέσεων. Μεταφορά στο αεροδρόμιο και πτήση για Αθήνα.
Αναχωρήσεις | 14 & 21/3 |
Δίκλινο | 795 € |
Μονόκλινο | 995 € |
Φόροι | + 350 € |
Πτήσεις με Sky Express | ||
Αθήνα - Βρυξέλλες | GQ 800 | 10:45 - 13:00 |
Βρυξέλλες - Αθήνα | GQ 801 | 14:00 - 18:00 |
Αεροπορικά εισιτήρια Αθήνα - Βρυξέλλες - Αθήνα με SKY EXPRESS
Μια αποσκευή έως 20 κιλά και μία χειραποσκευή έως 8 κιλά
Τέσσερις διανυκτερεύσεις σε ξενοδοχεία 4*
Μπουφέ πρόγευμα καθημερινά
Μεταφορές, περιηγήσεις με κλιματιζόμενο πούλμαν, όπως αναγράφονται στο πρόγραμμα
Αρχηγός-συνοδός
Ασφάλεια αστικής ευθύνης
Φ.Π.Α.
Φόροι αεροδρομίων, επίναυλοι καυσίμων, parking, φόροι πόλεων, ταξιδιωτική ασφάλεια για ταξιδιώτες έως 75 ετών: + 350 € κατ' άτομο
Επιβάρυνση από Θεσ/νίκη και από άλλες πόλεις: 100 € με την SKY EXPRESS (ανάλογα με τη διαθεσιμότητα)
Είσοδοι σε μουσεία, μνημεία και λοιπά αξιοθέατα
Φιλοδωρήματα, αχθοφορικά
Ό,τι δεν αναγράφεται στο πρόγραμμα ή αναγράφεται ως προαιρετικό, προτεινόμενο κλπ.
Το Πάρκο Κeukenhof ανοίγει στις 21/3
Οι ανωτέρω εκδρομές, επισκέψεις ενδέχεται να πραγματοποιηθούν με διαφορετική σειρά, χωρίς να παραλειφθεί κάτι από τα αναγραφόμενα
Τα τρίκλινα δωμάτια σε όλα τα ξενοδοχεία είναι, στην ουσία, δίκλινα με επιπλέον κρεβάτι. Συνήθως δεν είναι ιδιαίτερα άνετα και το επιπλέον κρεβάτι μπορεί να είναι μικρότερο από τα κανονικά ή καναπές ή πτυσσόμενο (ράντζο).
Στα ξενοδοχεία ζητείται πιστωτική κάρτα ή κάποιο ποσό ως εγγύηση το οποίο επιστρέφεται με το check out.
Τελικό πρόγραμμα με το ενημερωτικό σας.
Συμμετοχή στην εκδρομή σημαίνει ότι αποδέχεστε τους Γενικούς όρους του διοργανωτή.
Οι ώρες των πτήσεων είναι τοπικές.
Απαραίτητη ταυτότητα νέου τύπου (με λατινικούς χαρακτήρες - 15ετίας) ή διαβατήριο.
Τα παιδιά που ταξιδεύουν με τη συνοδεία ενός γονέα, χρειάζονται έγγραφη συγκατάθεση του άλλου γονέα από το αστυνομικό τμήμα ή ΚΕΠ
Οι τιμές είναι ενδεικτικές. Επιβεβαίωση της τιμής και των ωρών πτήσεων πριν την κράτηση.
Δευτέρα: 09:00-18:00
Τρίτη: 9:00-18:00
Τετάρτη: 9:00-18:00
Πέμπτη: 9:00-18:00
Παρασκευή: 9:00-18:00
Σάββατο: 9:00-15:00
Κυριακή: Κλειστά